Więcej koloru, czyli eksperymentów barwiarskich udane początki
Wraz z nadejściem wiosny poczułyśmy w Wiciach potrzebę koloru. Zabrałyśmy się zatem za naturalne farbowanie włóczek, skupiając się na początek na wełnie, która dość łatwo przyjmuje barwnik. Farbowanie naturalnymi barwnikami jest dość łatwe i wiele farbiarskich eksperymentów można bez problemu i bezpiecznie wykonywać w domowej kuchni. W pierwszej fazie naszych eksperymentów skupiłyśmy się na brązach, pomarańczach i żółciach, uzyskanych z farbowania suszonymi łupinami cebuli oraz i kurkumą. Cały proces jest banalnie prosty:
a. Najpierw namaczamy wełnę w wodzie przez około godzinę, żeby całkowicie zmiękła i żeby pozbyć się resztek lanoliny, która wygładza wełnę, ale utrudnia farbowanie. Przed namoczeniem wełnę trzeba rozplątać z motka i przewinąć, tak jak tu.
b. W sporym garnku robimy farbę, czyli na wolnym ogniu przez około pół godziny podgrzewamy składnik, z którego barwnik pochodzi, w naszym przypadku kurkumę i w drugim podejściu łupiny cebuli (które usuwamy przed włożeniem wełny).
c. Zmiękczoną i oczyszczoną wełnę wkładamy do ciepłego roztworu z barwnikiem i utrzymujemy na wolnym ogniu przez około godzinę. W przypadku cebuli barwnik chwyta dużo szybciej. Jeśli czytanie książki w tym czasie pochłonie Was za bardzo i zagotujecie wełnę, to pozostanie z niej filc… Podobny efekt przyniesie zbyt częste i intensywne mieszanie.
d. Pod koniec “gotowania” dodajemy trochę octu, który utrwala kolor. Ewentualnie ocet można dodać po farbowaniu – płuczemy wełnę chłodną wodą do momentu aż przestanie farbować (wypłukiwana woda będzie czysta), a w ostatnim płukaniu dodajmy ocet i zostawiamy ją chwilę w tym roztworze. Odsączamy nadmiar wody i suszymy. Voila! 😉


Otrzymany kolor zależy od początkowego koloru wełny. Użyłyśmy próbek wełny beżowej, szarej i ciemnoszarej. Ten pozytywny słoneczny żółty to dzieło kurkumy, brązy i pomarańcze otrzymałyśmy z farbowania cebulą.
Naturalnie barwionej wełny nie należy wystawiać na długotrwałe działanie słońca ani prać w detergentach i wysokiej temperaturze. Niemniej, naturalne farbowanie to świetna zabawa, bo nigdy do końca nie da się przewidzieć rezultatu.
You must be logged in to post a comment.